rehber

Gittim geldim, İstanbul aynı

gokmen

(Tatil notlarımı paylaşıyorum, vaktiniz varsa okumanız beni mutlu edebilir hehe. Ayrıca başlık için Bahadır'a tşk.)

Çeşme'ye en son bir arkadaşımla beş altı yıl önce gitmiştim. Tatil eskiden her sene rutin olarak yaptığım bir şeydi; ama neden sonra sürekli işimle meşgul oldum. Sanki çalışmaya ara verince bunalıma girecekmişim gibi geliyordu. Bu sene cesaret edip tekrar Çeşme'ye gittim, güzel de oldu.

...

Köylü milletin efendisi, insanın da en hasıdır lan. Yolda da yersiniz diye yıkayıp incir veren ellerinden öpem köylü anam. Yok mu bir Allah'ın politikacı kulu, cazibe merkezleri fikrini geliştirecek, kentten köye göç projesi uyduracak falan? Şarköy'de bir yazılım ofisim olsa fena mı olurdu...

Read more →

hipster

Radpress 0.4 released

gokmen

I am very happy to release new version of Radpress. Short time ago, we updated default theme. The theme named Author was for Wordpress as originally. Thanks to Mike McAlister to support Radpress with his design.

And second thanks for Ben Stott. It would be big surprise. Thanks to him, we have Markdown support with this new version. You can select your markup language from admin panel or zen mode.

If you use old version of Radpress and think to update it, remember to check TEMPLATE_CONTEXT_PROCESSORS setting whether 'django.core.context_processors.request' is added. For more information about changes, please see the documentation.

PS: Image by Paul Lovine.

Read more →

radpress zen mode

Radpress'in yeni sürümü için Author temasının tasarımcısına (Mike McAlister) bir eposta gönderdim, temasının Radpress öntanımlı teması olarak kullanılmasında bir sakınca olmadığını belirtti. Yeni temanın eskisinden çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum; ama isteyen temayı istediği biçimde kendi projesinde güncelleyebilir, nasıl olsa elimizin altında Django var.

Read more →

Öncelikle geçen hafta gerçekleşen JSPY konferansı ve bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri gerçekleşecek Özgür yazılım ve linux günleri etkinlikleri için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, ikisi de birbirinden kaliteli, güzel etkinlikler ve ikisine de katılıyorum, Santral yerleşkesinde görüşmek üzere, sizleri de beklerim.

Django'da uygulamalar tekrar kullanılabilir, taşınabilir bir yapıya sahipler ve bundle olarak isimlendirilirler. Belki Türkçe karşılığı olarak sepet denebilir, bu konuda önerilerinizi beklerim.

Yapı böyle olunca, doğal olarak projenin dizin yapısında da değişiklikler oluyor. Örneğin, her uygulama dizini içinde kendi static, templates, templatetags gibi dizinler oluşturarak, o uygulamaya özel ne varsa her şeyi tek bir dizinde tutmak mümkün oluyor. Fakat gerekli midir?

Read more →

There is a simple difference between merge and rebase. rebase gets changes from develop to your branch, then recommit your changes after develop merging. For example, i created a repo:

gokmen@rodosto ~ % mkdir example_project
gokmen@rodosto ~ % cd example_project
gokmen@rodosto example_project % git init && git flow init -d
[...]
gokmen@rodosto example_project % touch test && git add test && git commit -m "test commit"
[develop d2cd9c5] test commit
 0 files changed
 create mode 100644 test

Read more →