Borsa kumar mı?

October 19, 2015 1 dakika

Sabah uyandığınızda pencereden bakıyorsunuz, kar yağıyor. Bugün işe arabayla gitmenin tehlikeli olabileceğini düşünüyorsunuz. Sıkı giyinmeye karar veriyorsunuz; ama diğer taraftan toplu taşımanın da sıkıntılı bir yolculuk olacağını hatırlıyorsunuz. Acaba patronu arayıp bugün evden çalışacağımızı mı söylesek? Çok verimli olmayacağını düşünüp işe gitmeye karar veriyorsunuz. Peki, akşam eve sağ salim dönmenizin garantisini kim verir? Kimse; ama buna rağmen önlemleri almışsınızdır. Olur da işyerinde mahsur kalırsanız, bir günlük erzağınızı da hazırlamışsınızdır. Böylece hayatta kalmayı bir şans olmaktan çıkarırsınız.

Biz kağıt ve zar oyunlarına neden şans oyunu deriz? Çünkü ne yaparsak yapalım, onları ancak bir yere kadar programlayabiliriz, yönetebiliriz, yönlendirebiliriz. Zarı nasıl atarsak 6 gelir, veya zarı hep 6 gelecek şekilde atabilecek miyiz? Çok zor, şans… Ben Borsa İstanbul’da rastgele bir hisse alsam, bundan bir gelir elde etme şansım var mı? Var; ama tamamen şans. Neden? Çünkü neyi seçtiğimi bilmiyorum. Tamamen gelişigüzel, zamandan bağımsız bir hisse seçmekten bahsediyoruz, tıpki bir kart seçmek gibi.

Ama bu borsanın bir şans oyunu olduğu anlamına gelmez, bu sadece şansımıza güvenerek borsa oynadığımız anlamına gelir. Oysa biz böyle yapmıyoruz, yapmamalıyız. Eğer ekonominin genel nabzını okuyabilirsek, ilgilendiğimiz endeksleri ve firmaları iyi takip edebilirsek, haberlerini alabilirsek, şirketin durumunu bilirsek, beklentileri doğru okuyabilirsek; kısaca ne işlem yaptığımızı iyi bilebilirsek, borsayı bir şans olmaktan çıkarıp, tercih edilebilir bir yatırım aracı haline getirmiş oluruz.

comments powered by Disqus