Daha güçlü PowerShell

June 08, 2018 2 dakika

Uzun süre Linux dağıtımı kullanmış birisi için komut satırı uygulamaları ve komut istemi Windows’ta kanayan yara. Henüz aynı rahatlığı bulamamış olsam da, terminal emulator olarak ConEmu, Shell olarak PowerShell kullanıyorum. Tabi birkaç ayarlamayla birlikte.

Sorunlar

En çok kullandığım komut satırı uygulaması Git. Git, Windows’ta Bash ile birlikte geliyor. Henüz Windows’ta yeniyseniz, Git en iyi Bash ile birlikte çalışıyor, ona bir şans verin. Çünkü PowerShell’de ha deyip kullanamıyorsunuz. PowerShell’de kullanabilmek için yükleme aşamasında size sunulan seçenekleri ona göre seçmelisiniz. Git ile ilgili diğer ayarlar için bu yazıma mutlaka göz atın.

Git ile ilgili iki önemli ayar var:

  1. .gitconfig dosyanızda autocrlf tanımlaması false olmalı. Ben her zaman satır sonu biçimleme tipi olarak LF tercih ediyorum ve daha az baş ağrısı için size de öneririm.
  2. git log gibi çıktılarda Unicode veya Türkçe karakter problemleriyle uğraşmamak için LC_ALL tanımlaması C.UTF-8 olmalı.

Environment variables

Terminal emulator ve eklentiler

Bir framework, dil veya araca ilk bulaştığımızda nasıl yapıyorsak öyle yapalım ve Google’da Awesome PowerShell diye aratalım. Blog yazıları, videolar, eklentiler, paket yöneticileri, IDE’ler1, birçok şey bulacaksınız. Eklentilerden en çok kullandığım posh-git, Git kullanırken çok yardımcı oluyor.

Tab desteği, daha fazla font desteği ve tek pencerede birden fazla shell desteği için ConEmu kullanıyorum. Font olarak Meslo Regular for Powerline Nerd kullanıyorum. ConEmu ile birlikte prompt’u unicode karakterlerle özelleştirmek de mümkün oluyor. Bunun için oh-my-zsh gibi oh-my-posh var. Tema olarak Paradox tercih ediyorum:

Oh my posh

Visual Studio Code içinde de bu tema epey güzel çalışıyor.

Ve PowerShell Core açık kaynak

Hem açık kaynak, hem multi-platform. Linux dağıtımı kullanıyor olsaydım başka bir shell’e ihtiyaç duyar mıydım bilmiyorum; ama sanırım bir şans verirdim.

İyi denemeler.


  1. IDE var, PowerShell için?! [return]
comments powered by Disqus